Maths Mate Term 4 Sheet 6 Question 22

Predict: I predict that this question will be about multiplication and money.

Read: Which deal cost less per metre? A) $1.50 for 15 metres B) $5.00 for 45 metres

Clarify: I had nothing to clarify in this question.

Mathematician’s toolbox: The strategy I used from the mathematician’s toolbox was to work backwards

Big question: The big question is what deal costs less per metre

Solve: First, I multiplied 15 by 3, because that then equalled 45. Then, because I had multiplied 15 metres by 3, I multiplied the price, $1.50 by 3. That was $4.50, so it was less than deal B, $5 for 45 metres, and therefore better value.

Solve: There was some thinking required to do this problem, but it was easy after that.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *